Papageno Rádió - Zene éjjel-nappal
A legizgalmasabb klasszikusok, korlátok nélkül. A Papageno Rádió egyszerre nyújtja az ismerős dallamok élményét és a felfedezés izgalmát. Véleménye, ötlete van? Írjon nekünk a [email protected] címre!
Műsor
Június 27. (hétfő) – 20 óra
Portré – Rost Andrea
Június 20. (hétfő) – 20 óra
Portré – René Pape
Június 13. (hétfő) – 20 óra
Portré – Pauk György
Június 6. (hétfő) – 20 óra
Portré – Kocsis Zoltán
Május 30. (hétfő) – 20 óra
Portré – Vangelis
Május 23. (hétfő) – 20 óra
Portré – Teresa Berganza
A 89 éves korában elhunyt Teresa Berganza spanyol operaénekes, az opera meghatározó alakja volt. Karrierje során elsősorban az olasz operarepertoárra, illetve a spanyol dalokra és a zarzuelára koncentrált. 1994-ben a Spanyol Művészeti Akadémia első női tagjává választották. Világszerte tartott mesterkurzusokat és tanított az Escuela Superior de Música Reina Sofíában. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Május 16. (hétfő) – 20 óra
Portré – Székely Mihály
Egyre fogy azoknak a tábora, akik még élőben hallották Székely Mihályt, és erről hitelt érdemlő emlékük is maradt. Hiszen lassan hat évtizede, hogy a közbeszéd szerint „legnagyobb magyar basszista” örökre elnémult. Tekintélye, művészete – legalábbis 1945 után – megkérdőjelezhetetlen gránitoszloppá szilárdult a hazai operajátszás panteonjában. – Caruso blog, Papageno (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Május 9. (hétfő) – 20 óra
Portré – Joyce DiDonato
Május 2. (hétfő) – 20 óra
Portré – Ella Fitzgerald
Április 25. (hétfő) – 20 óra
Portré – Takács Kvartett
Április 18. (hétfő) – 20 óra
Portré – Montserrat Caballé
Montserrat Caballé katalán operaénekes korának legünnepeltebb szopránja volt. Több mint öt és fél évtizedet töltött a pódiumon, mintegy négyezer fellépésével minden idők egyik legaktívabb énekesnőjének számít. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Április 11. (hétfő) – 20 óra
Portré – Várjon Dénes
Tökéletes technikája, mély zeneisége, sokoldalú érdeklődése révén Várjon Dénes a nemzetközi zenei élet egyik legizgalmasabb és legelismertebb résztvevője. Igazi univerzális művész: kiváló szólista, elsőrangú kamarazenész, fesztiválok művészeti vezetője, elismert pedagógus. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Április 4. (hétfő) – 20 óra
Portré – Thomas Adés
Thomas Adés korunk egyik legnépszerűbb, legizgalmasabb zeneszerzője, aki előadóként és karmesterként is igen aktív. Zongoraművészként nem csupán a 20. század szerzőit, de romantikusokat is megszólaltat. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Március 28. (hétfő) – 20 óra
Portré – Pauk György
„Manapság a diákjaim számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy koncertezhessenek” – és ez már a pandémia előtt is így volt. A zenét már nem gondolja olyan fontosnak a nagyközönség, mint korábban. Vagy talán túl sok van belőle, esetleg túl sok a nagyon magasan képzett fiatal zenész. Az egész világról vannak kiemelkedő tanítványaim, akik jelentős zenekarok vezető pozícióit töltik be, vagy kamarazenét játszanak. „(ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Március 21. (hétfő) – 20 óra
Portré – Julia Fischer
Julia Fischer a nemzetközi zenei élet egyik vezető hegedűművésze, sokoldalú muzsikus, aki koncertzongoristaként, kamarazenészként és pedagógusként is kivételes képességekkel rendelkezik. Már háromévesen hegedűt vett a kezébe, és nem sokkal később édesanyja irányításával zongoratanulmányait is megkezdte (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Március 14. (hétfő) – 20 óra
Portré – Christian Thielemann
Bachot tartja a legnagyobb zeneszerzőnek, több előadást vezényelt Bayreuthban, mint bármelyik pályatársa, nem szereti, ha maestrónak szólítják, mindig van nála tartalék pálca, és egyegy előadás előtt néha olyan félelem gyötri, hogy legszívesebben elszaladna. Gyerekként zongorázni és hegedülni tanult, húszévesen azonban már Herbert von Karajan asszisztense lett, ma pedig amellett, hogy a Drezdai Állami Zenekar vezető karmestere, a salzburgi Húsvéti Ünnepi Játékok művészeti vezetője is. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Március 7. (hétfő) – 20 óra
Portré – Jevgenyij Kiszin
Jevgenyij Kiszin csodagyerekként, 13 éves korában lett ismert, amikor a Moszkvai Filharmonikus Zenekarral eljátszotta Chopin zongoraversenyeit. Azóta a legrangosabb zenekarokkal és koncerthelyszíneken lépett fel olyan kiváló karmesterek mellett, mint Claudio Abbado, Seiji Ozawa, Vladimir Ashkenazy, James Levine vagy Daniel Barenboim. Lemezfelvételei rendszeresen nyernek díjat, a Grammyt már négy alkalommal kapta meg. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Február 28. (hétfő) – 20 óra
Portré – Fricsay Ferenc
Korának legnagyobbjaival dolgozott együtt, többek közt Dietrich Fischer-Dieskauval, Yehudi Menuhinnal, Isaac Sternnel, Fischer Annieval és Maria Staderrel. „A sors kegyes volt hozzá, amennyiben élete végét a fölülmúlhatatlan csúcson érhette meg. Ellenben kegyetlen volt, hogy őt is, mindnyájunkat megfosztott azoktól az érett gyümölcsöktől, amelyek ezen a magaslaton csodálatossá fejlődhettek volna” – írta megemlékezésében Kodály. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Február 21. (hétfő) – 20 óra
Portré – Kovács Dénes
„Nagy hegedűs volt és nagy tanár.” Négy évtized alatt készített hanglemezein széles repertoárt mutat: felvételei a barokktól a 20. század közepéig terjedő időszak versenyműveit, kamara- és szólódarabjait örökítik meg. Lemezre játszotta Beethoven összes hegedű-zongoraszonátáját és vonóstrióját. Az ő felvételeiből válogatunk. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Február 14. (hétfő) – 20 óra
Portré – Zbigniew Namysłowski
Namysłowski stílusára a műfajok szabad keverése volt jellemző, a komolyzenét, a lengyel gurál népzenét és a hard bopot szintetizálzta sajátos hangzásvilágával. Az 1960-as évek végén, az 1970-es évek elején ismét az USA-ban játszott, majd Indiában, Ausztráliában és Új-Zélandon is fellépett. A hatvanas évek óta dolgozott zeneszerzőként is, diszkográfiája több mint 30 eredeti albumot tartalmaz, amelyek közül sok külföldön is megjelent.(ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Február 7. (hétfő) – 20 óra
Portré – Jandó Jenő 70
Jandó Jenő azon kevesek egyike, akinek koncertjeit és lemezfelvételeit egyaránt dicsérik, amiért hűségesen valósítja meg a zeneszerző szándékát. Világhírnévre tett szert mint a sztenderd klasszikus zeneirodalom egyik legkiválóbb előadója – Beethoven, Mozart és Schubert összes zongoraszonátája, Mozart 27 zongoraversenye van repertoárján. Emellett Liszt és Bartók műveinek avatott tolmácsolójaként is elismert. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Január 31. (hétfő) – 20 óra
Portré – Kristine Opolais
„Számomra egyáltalán nem az a fontos, hogy szép hangokat adjak ki magamból. Nem a hangom vezérel, az csupán része az előadásmódomnak. Elsősorban színésznő vagyok, csak azután szoprán.” (Kristine Opolais) (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Január 24. (hétfő) – 20 óra
Portré – Ferencsik János
Úgy tartják, rossz hangversenyt sosem adott, a féltékenység és a versengés sosem jellemezte. Magát, ma azt mondanánk, sosem menedzselte igazán, találkozásai a zenekarokkal és a közönséggel viszont szinte kivétel nélkül jól sikerültek. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Január 17. (hétfő) – 20 óra
Portré – Charles Lloyd
Nincs szelídebb harcosa a szabadságnak a jazz világában, mint Charles Lloyd, akit előrehaladott kora – nyolcvanhárom éves – csak egyre újabb magasságokba emel. A szaxofonos pályáját nem lehet röviden összefoglalni, Howlin’ Wolftól, a Beach Boystól és Cannonball Adderleytől ível Brad Mehldauig és Jason Moranig. Az ő felvételeiből válogatunk. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Január 10. (hétfő) – 20 óra
Portré – Patricia Petibon
Patricia Petibon mintegy negyedszázados pályafutása alatt a szoprán fach legsokoldalúbb előadói közt vált ismertté, akiknek gazdag repertoárja a barokktól a kortárs zenéig terjed, és kiemelt helyet foglalnak el benne a francia operairodalom mellett Mozart, Verdi, vagy akár spanyol dalszerzők művei. (ism: szerda 22 óra, péntek 14 óra)
Lemezújdonságok
Grigorij Szokolovnak viszonylag kevés lemeze jelenik meg. Most egy 2018-as, kismartoni koncertjét adta ki a Deutsche Grammophon.
A Gürzenich-Orchester Köln új Bruckner-ciklusának első darabja a 7. szimfónia lemezfelvétele, amelyről Mesterházi Gábor írt kritikát.
Dualità című lemezért Baráth Emőke Opus Klassik-jelölést kapott az év énekesnője, valamint a szóló énekhangra készült felvételek között is.
Johann Sebastian Bach hat, hegedűre írt szólószonátájából és partitájából készített felvételt Baráti Kristóf Kossuth-díjas hegedűművész.
„A zongora grande dame-ja” (Szvjatoszlav Richter) már gyermekként hírességnek számított, ám sosem vált belőle divatos celeb.
50 éve hunyt el Kemény Egon kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, amelynek alkalmából négy lemez jelent meg a műveiből.